post

En afrunding fra Kim Wiborg

Efter offentliggørelsen af at Kim Wiborg ikke forlænger sin kontrakt med Ballerup BK, så har han lige fået lov at få ordet en sidste gang:

Tak for denne gang
Selv om skuffelsen over gårsdagens nederlag til AB stadig sidder lidt i kroppen efter en ellers godkendt 1.halvleg, så vil jeg godt med disse ord forsøge at sige pænt farvel til alle, for der har bestemt også været meget at glæde sig over.

Som de fleste sikkert ved, trådte jeg til i juli, da BB pludselig stod uden cheftræner, og der blev således lavet en aftale for efterårssæsonen. Efteråret bød også på nye herlige udfordringer for mig i erhvervslivet, som dog reelt ikke var og er foreneligt med også at være cheftræner i BB, så allerede medio september stod det klart, at jeg loyalt måtte meddele klubbens ledelse ikke at kunne være en kandidat til en evt. forlængelse af kontrakten.

Det har dog ikke forhindret et fremmøde på 100% fra min side, ligesom jeg har forsøgt at levere en tilsvarende dedikeret indsats i en tid, hvor der meget naturligt for både spillere, klub og træner har været en del udfordringer både på og udenfor banen qua ikke mindst en ultra kort opstart samt situationen i samfundet generelt – de fleste sportslige udfordringer har heldigvis været spændende, og nu er der så igen corona-pause.

Vi har generelt været hårdt ramt af skader, og resultatmæssigt tabte vi pusten lidt her til sidst, men… vi kan dog trods alt notere os som nyoprykket Serie 1-hold at holde corona-pause i bedste halvdel af tabellen, ligesom efteråret bl.a. har budt på sejre over hold, hvor BB i nyere tid ellers har haft det svært. Her tænker jeg bl.a. på flotte sejre over Ølstykke, B1973 og LUI.

Uge 38 bøder også på herlige minder, hvor vi med få dages mellemrum slog Virum med 6-2 og Brøndby med 6-0. Nu er uge 43 så ved at være slut, og det samme gælder altså for min tid i BB.

Først og fremmest ros til spillerne, men bestemt også til nogle dygtige trænerkollegaer, en fantastisk holdleder, de engagerede tilskuere samt ikke mindst klubbens kompetente ledelse!

Forza Ballerup Boldklub!

De bedste hilsner
Kim Wiborg

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *